Kanał Augustowski - czego się spodziewać?

 

Kanał jest zarówno zabytkiem techniki jak i cudownym miejscem kontaktu ze wspaniałą przyrodą. Jest akwenem wciąż nieodkrytym dla masowej turystyki, gdzie nawet w szczycie sezonu można znaleźć spokój, wspaniałe widoki, dzikie ptactwo i zwierzęta.

 

Cisza i spokój

 

Dzikość tego miejsca jest okupiona infrastrukturą ‘wodniacką’ nieporównanie słabiej rozwiniętą w porównaniu do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Porty/mariny spotkać można praktycznie tylko w okolicach Augustowa i Przewięzi, a nawet tam ruch na wodzie jest dużo mniejszy niż w Mikołajkach czy Giżycku.

 

Małe przystanie

 

Na trasie kanału kontakt z cywilizacją zapewniają małe przystanie, gdzie gościnność i inwencja gospodarzy nadrabiają skutecznie braki infrastruktury. Niepozorny pomost często oznacza miejsce, gdzie można znaleźć doskonałe jedzenie, przyłącze do prądu, wygodne, choć często podstawowe prysznice, możliwość uzupełnienia wody i wszystko czego może potrzebować stęskniony za cywilizacją człowiek.

 

Miejsca biwakowe

 

Jedne z najwspanialszych możliwości noclegowych na szlaku zapewniają miejsca biwakowe nad jeziorami. Dzięki wysokiej autonomii jachtu (zapewnianej przez pojemne zbiorniki wody i paliwa oraz ładowanie akumulatorów zarówno podczas pracy silnika jak i dzięki panelom solarnym) można spędzić kilka dni bez potrzeby powrotu do cywilizacji.

Galeria