Houseboat (barka) - życie na jachcie na Kanale Augustowskim

 

Czym jest houseboat? W naszym prywatnym słowniku, zbudowanym w trakcie rozmów z klientami, innymi firmami czarterowymi oraz producentami, zamiennie stosujemy określenia Houseboat, barka turystyczna, łódź i jacht (motorowy). Jest to płaskodenna łódź, o stosunkowo małym zanurzeniu i możliwie oszczędnym silniku. Łódź, która pływa powoli i cicho i tanio, na której jednocześnie mieszka się wygodnie. Dzięki ograniczonej prędkości do prowadzenia takiej łodzi od 2010 roku nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Wystarczy krótkie przeszkolenie z obsługi łodzi zapewniane przez nas na początku czarteru. Houseboat z założenia jest miejscem wygodnego mieszkania a jednocześnie łodzią umożliwiającą podróż.

 

Jacht Weekend 820 Niemen oraz Netta

 

W naszej ofercie mamy dwie łódki Weekend 820 (Niemen oraz Netta) wyprodukowane przez Argo Yacht. Łódź Niemen przed sezonem 2017 przeszła pełen lifting w stoczni i została również doposażona we wszelkie udogodnienia zapewniające komfort pływania.
 
Napęd jachtu zapewniają silniki Yamaha 30 KM oraz Selva 40 KM, które zapewniają odpowiedni zapas mocy w każdych warunkach pogodowych (szczególnie istotne dla chętnych do pływania po Niemnie).

Dzięki wymiarom 8,2m na 2,85m łódź zapewnia odpowiednią przestrzeń mieszkalną nawet 7 osobom.
 
Załoga korzystać może z 7 miejsc sypialnych rozmieszczonych na 1 pojedynczej i 3 podwójnych kojach: dziobowej, rufowej oraz w salonce po opuszczeniu stołu. Taka konfiguracja doskonale sprawdzi się podczas weekendowego wypadu z przyjaciółmi.
 
Przy dłuższych czarterach wygoda zapewniona będzie w przypadku rodziny z dziećmi lub 2 par.

 

Wyposażenie łodzi

 

Wygodne życie zapewnia kabina mieszkalna z:

  • w pełni wyposażoną kuchnią (dwupalnikowa kuchenka, ciepła woda w kranie, lodówka, szafki, komplet garnków, kubków, talerzy i sztućców),
  • jadalnią ze stołem, przy którym wygodnie zasiądą cztery osoby,
  • bardzo obszerną koją dziobową,
  • zapewniającą prywatność koją rufową,
  • oddzielnym zamykanym pomieszczeniem WC z toaletą chemiczną oraz umywalką z ciepłą wodą

 

 

Ogrzewanie na łódce – przyjemne pływanie także w chłodne dni

 

Wnętrze łodzi jest ogrzewane, dzięki czemu także przy chłodnej pogodzie w środku jest ciepło i przytulnie. Dookoła pada deszcz, a Ty siedzisz w ciepłym wnętrzu i pijąc parującą herbatę podziwiasz spokojne jezioro, wsłuchując się w szum deszczu na dachu…

 

 

 

Kokpit – mieszkanie blisko przyrody

 

Jednak szczególnie latem życie na łodzi toczy się na zewnątrz – w zadaszonym, bardzo przestronnym kokpicie, gdzie w czasie podróży cała załoga znajdzie miejsce do zabawy i odpoczynku. Dodatkowo, dzięki platformom kąpielowym, które poprzez uchylenie tylnych ławek można połączyć z kokpitem w jedną przestrzeń, łódź zamienia się w pływającą wyspę – doskonałą bazę do kąpieli w kolejnych jeziorach mijanych na szlaku kanału.

 

 

Namiot – zabezpieczenie przed wiatrem i deszczem

 

Łódź jest także przygotowana na wypadek wiatru i deszczu, od których można się oddzielić namiotem szczelnie zamykającym cały kokpit, a jednocześnie umożliwiającym podziwianie widoków. Jeśli zaś wybrany przez Ciebie termin rejsu zostanie również uznany przez komary jako doskonały czas dla ich ożywionej aktywności - na pewno ucieszy Cię możliwość wykorzystania namiotu jako osłony przeciw owadom.

 

 

Dziób łodzi – cisza i kąpiele słoneczne

 

Z doświadczenia wiemy, że na każdym rejsie znajdzie się ktoś, kto uwielbia chwile samotności i ciszy. Takie osoby znajdujemy zawsze na dziobie łodzi, gdzie korzystają z wygodnej przestrzeni na dachu kabiny, korzystając ze słońca i wsłuchując się w plusk wody rozcinanej przez dziób.

 

 

 

Mobilność

 

Łódź musi być mobilna – zapewniają to oszczędne silniki zaburtowe. Jednocześnie pływanie po płytkich i zarośniętych wodach nie jest dużym problemem – silnik można łatwo podnieść aby oczyścić śrubę z zebranych po drodze zarośli lub podejść rufą bezpośrednio do plaży.

 

 

Bezpieczeństwo pływania

 

Manewrowanie łodzią jest bardzo proste i nie wymaga uprawnień. Zanim wyruszysz w rejs pokażemy Ci jak bezpiecznie używać łodzi i wspólnie przećwiczymy istotne manewry. 

Weekend 820 Niemen